Oś wykresu

5 (100%) 1 vote

wykresu przebiegu w czasie

Wykresy przebiegu w czasie nie posiadają odgórnie ani jednej osi. Ich założenie jest takie, żeby prezentować trendy, zaś niestaranne dane, więc dokładnie osie nie wydają się być do końca potrzebne.

Skala

Skala wykresu jest zgrana docelowo do wartości. Wykres został skalowany wobec maksymalnej i minimalnej wartości z przedziału danych tworzących wykres. Jeśli dane źródłowe znajdują się w sferze B3:D10, a wykresy znajdują się poniżej kolumnami z danymi, to najmniejsza a także największa wartość jest zdefiniowana dla każdego wykresu stosownie z obszarów B3:B10, C3:C10 i D3:D10.

Skalowanie wykresu możesz też uściślić sam. Wybierz polecenie Oś oraz po rozwinięciu zestawienia uświadomisz sobie, że dostępne są opcje wartości minimalnej również największej dla osi pionowej. Tradycyjnie określona została opcja automatyczna dla każdego wykresu przebiegu w czasie.

Określając button Taka sama dla wszystkich wykresów przebiegu w czasie, sprawisz, że zostanie ustalone domyślnie jedno minimum a także jedno maksimum osi pionowej dla całej grupy obiektów wykresu. Jeśli dane źródłowe znajdują się w obszarze B3:D10, a wykresy znajdują się w kolumnach to minimalna i maksymalna wartość została w takiej sytuacji zakreślona na podstawie całego przedziału. Zaznacz tę opcję, jeśli potrzebujesz skonfrontować ze sobą orientacyjne kwoty każdego wykresu w czasie, np. jeśli musisz usytuować ze sobą wielkość produkcji 4 produktów.

Możesz też zgodnie z własnym uznaniem podjąć decyzję jaka będzie najmniejsza i największa zawartość osi pionowej wybierając oraz zakreślając button Pozycję niestandardowa.

Jeśli użyjesz opcji Pokaż oś, będzie pokazana oś pozioma znajdująca się w sąsiedztwie wartości 0. Dzięki temu możesz dokładniej zobaczyć, gdzie dla przykładu spisano spadek sprzedaży, a gdzie wzrost.

Niekiedy możesz potrzebować prezentować dane w kolejności od grudnia do stycznia, a nie typowo od pierwszego miesiąca. W takiej sytuacji zaznacz Kreśl dane od prawej do lewej.

 

Jeśli chcesz poznać inne funkcje Excela, zajrzyj tu: http://excel2016.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *